INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marian Cynarski     

Marian Cynarski  

 
 
1880-04-21 - 1927-04-14
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Cynarski Marian (1880–1927), sędzia, prezydent m. Łodzi. Ur. w Warszawie 21 IV w rodzinie urzędniczej. Syn Jana, b. urzędnika Zarządu Kolei Nadwiślańskiej, a następnie kasjera Banku Handlowego w Warszawie, i Antoniny z Żurkowskich. Gimnazjum V filologiczne skończył w r. 1898, wydział prawny uniwersytetu ze stopniem kandydata praw w r. 1902. Aplikację sądową odbył w Sądzie Okręgowym jako kandydat posad sądowych i sekretarz Sądu. W l. 1906–7 był zastępcą sędziego śledczego w Żyrardowie. Brał bardzo czynny udział w życiu społeczno-narodowym, założył Tow. Artystyczno-Literackie i był współzałożycielem Klubu Narodowego. Ówczesne władze rosyjskie zwróciły uwagę na żywą działalność C-go. Już w październiku r. 1907 odwołano go z Żyrardowa i przeniesiono do Sądu w Radomiu, gdzie był zastępcą sędziego śledczego do r. 1910. Służył w Końskich, Opatowie, Sandomierzu i innych miastach. Ogólne zebranie Wydziału Sądu wybrało go na sędziego śledczego do Opoczna, lecz nie otrzymał zatwierdzenia, jako »niebłagonadiożnyj« i musiał wyjechać do Rosji, gdzie przebywał lat siedem do r. 1917 w gubernii stawropolskiej i permskiej, po czym udał się do Petersburga, gdzie był naczelnikiem biura Głównego Komitetu Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny. W lipcu r. 1918 C. wrócił do Polski i został mianowany przez Radę Regencyjną sędzią śledczym m. Łodzi. W lipcu r. 1919 został sędzią Sądu Okręgowego w tym mieście i piastował urząd ten do wyboru na prezydenta miasta. Zasiadał w zarządzie, a później w Radzie Nadzorczej w Spółdzielni Pracowników Państwowych w Łodzi, w zarządzie Tow. Prawniczego, był wiceprezesem Polskiej Macierzy Szkolnej, członkiem honorowym Ligi Morskiej i Rzecznej, członkiem zarządu Polskiego Klubu Artystycznego, wiceprezesem Klubu Narodowego, członkiem Rady Naczelnej związku ludowo-narodowego oraz czasowo prezesem Oddziału Łódzkiego tegoż związku. Z zamiłowaniem oddawał się pracy pedagogicznej: wykładał w gimnazjach żeńskich historię Polski, psychologię, logikę i prawoznawstwo. W maju r. 1923 wybrany został radnym m. Łodzi, a 24 VII t. r. prezydentem miasta. Na tym stanowisku 14 IV 1927 zginął z ręki skrytobójcy. Jako prezydent Łodzi krzewił oświatę i kulturę, dbał o wygląd estetyczny Łodzi. Interesował się sztukami pięknymi, literaturą, malarstwem, architekturą. Był inicjatorem nagrody literackiej miasta Łodzi i założycielem Archiwum Miejskiego.

 

Portrety i fotografie znajdują się w zbiorach Archiwum Miejskiego w Łodzi.

Śp. Marian Cynarski, prezydent m. Łodzi, »Rocznik Łódzki«, Łódź 1928, I; Śp. prezydent Marian Cynarski, »Dziennik Zarządu m. Łodzi« 1927, r. IX, nr 16; prasa codzienna łódzka i warszawska z kwietnia r. 1927.

Roman Kaczmarek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

August Hlond

1881-07-05 - 1948-09-22
prymas Polski
 

Wilam Horzyca

1889-02-28 - 1959-03-02
reżyser teatralny
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Michał Pawlik

1853-09-17 - 1915-01-26
pisarz
 

Franciszek Rogowski

1887-01-22 - 1934-06-28
rolnik
 

Gustaw Wojciech Studziński

1904-10-04 - 1985-10-04
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.